Braniewo

W Braniewie Kopernik przeżył trudne chwile w styczniu 1520 r., po zajęciu miasta przez Krzyżaków, gdy jako poseł biskupa warmińskiego Fabiana Luzjańskiego prowadził negocjacje z wielkim mistrzem Zakonu. Na pewno był tutaj również w sierpniu 1538 r. w trakcie objazdu włości z nowo wybranym biskupem Janem Dantyszkiem, a także w czerwcu 1541 r. na naradzie z tymże biskupem.

Braniewo jest najstarszym miastem Warmii (prawa miejskie uzyskało w 1254 r.) i jej pierwszą stolicą (1250-1341 r.). Do końca XVIII w. było też jedynym warmińskim portem morskim. Nad jego historycznym centrum góruje odbudowany gotycki kościół św. Katarzyny. Z zamku biskupiego zachowała się jedynie wieża bramna. Innymi zabytkami Braniewa są kościoły: Krzyża Św. (XVIII w.), św. Trójcy (XVI w., obecnie cerkiew greckokatolicka) i św. Antoniego (XIX w.), oraz kolegium jezuickie, klasztor katarzynek i spichlerz tzw. mariacki (XVII w.).

Przez Braniewo przepływa Pasłęka, wpadająca do Zalewu Wiślanego, co tworzy dogodne warunki do uprawiania sportów wodnych. Miasto leży na Wschodnim Szlaku Rowerowym Green Velo, który w województwie warmińsko-mazurskim liczy 395 km (a w kraju łącznie blisko 2000 km).