Kwidzyn
Kwidzyn znajdował się na trasie orszaku biskupiego, który wyruszył z Torunia 12 maja 1504 roku. Mikołaj Kopernik często uczestniczył w podróżach swojego wuja biskupa, także podczas tej obejmującej Kwidzyn. Dokładne miejsce postoju oraz noclegu orszaku nie jest znane, jednak można podejrzewać, że odbył się on na zamku w Kwidzynie, ponieważ biskup Watzenrode w zwyczaju miał korzystanie z gościny w rezydencjach i zamkach na terenie dawnych Prus.
Miasto zostało założone w 1233 roku, a po nominacji na stolicę biskupstwa zaczęło się prężnie rozwijać. W 1285 roku w Kwidzynie zaczęła rezydować kapituła katedralna, która siedzibę miała w zamku. Zamek wzniesiono z kamieni i cegieł w formie czteroskrzydłowej budowli na planie zbliżonym do kwadratu, z wieżami. Pierwotnie stanowił oddzielną budowlę, jednak w latach późniejszych został połączony z katedrą, której budowa rozpoczęła się w 1325 roku. Gotycka katedra św. Jana Ewangelisty, budowana od ok. 1325 roku mogła być miejscem modlitwy Mikołaja Kopernika podczas pobytu w Kwidzynie.
Inne zabytki gotyckie w Kwidzynie to fragmenty murów miejskich i ruiny wieży ratusza z XIV wieku. Kwidzyn położony jest w pętli rzeki Liwy, na trasie rowerowej Eurovelo 9/Wiślana Trasa Rowerowa, a na terenie miasta znajduje się rezerwat przyrody Kwidzyńskie Ostnice.