Elbląg

Mikołaj Kopernik odwiedzał Elbląg wiele razy. Najpierw jako sekretarz towarzyszył swojemu wujowi, biskupowi Łukaszowi Watzenrode, w zjazdach stanów pruskich.

W styczniu 1504 r. wraz z biskupem radził w ratuszu nad wysłaniem posłów do króla polskiego. W maju 1504 r. uczestniczył w hołdzie władz Elbląga składanym królowi, a także występował jako świadek ogłoszenia wyroku w sprawie rozwodowej. W zjazdach stanów Prus Królewskich brał udział wraz z biskupem na przełomie 1506 i 1507 r. oraz we wrześniu i październiku 1507 r.

Zostały także udokumentowane wizyty Kopernika w Elblągu w 1529 r. (dwie) i 1530 r. Podczas tej ostatniej Kopernik tłumaczył z polskiego wystąpienia posła królewskiego Jana Balińskiego. W 1531 r. uczony stał się jednym z bohaterów ośmieszającej maskarady w mieście. Podobny cel miała wydana w 1541 r. komedia „Błaźnimędrzec” autorstwa Wilhelma Gnapheusa, rektora tutejszego gimnazjum.

Elbląg to najstarsze miasto w województwie warmińsko-mazurskim – został założony w 1237 r., prawa miejskie uzyskał w 1246 r. Niegdyś był ważnym portem morskim. W panoramie elbląskiej starówki dominuje gotycka katedra św. Mikołaja. Inne zabytki z tego okresu to m.in.: Brama Targowa, kościoły św. Ducha, dominikanów (obecnie galeria sztuki), Bożego Ciała, św. Jerzego i św. Antoniego, a także przejście pomiędzy kamienicami zwane Ścieżką Kościelną. W mieście zachowała się również świątynia z XVIII w. i cztery z końca XIX w.

Z kompleksu zamku krzyżackiego – wzniesionego w połowie XIII w., a w większości rozebranego w połowie XV w. – pozostały nieliczne budowle. Obecnie znajdują się w nich ekspozycje Muzeum Archeologiczno-Historycznego [http://www.muzeum.elblag.pl/]. Prezentowane zabytki pochodzą m.in. z wikińskiego emporium Truso, gockiego cmentarzyska w Weklicach i wykopalisk na elbląskim Starym Mieście.

W Elblągu ma swój początek Kanał Elbląski, którym można dopłynąć do Ostródy i Starych Jabłonek oraz Iławy i Zalewa. Ta unikatowa w skali światowej droga wodna, zbudowana w latach 1844-1881, liczy sobie wraz z odnogami ponad 150 km. Statki pokonują różnicę poziomów wynoszącą ok. 100 m dzięki pięciu pochylniom.

W granicach Elbląga leży część Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej. Chwile wytchnienia można znaleźć w Bażantarni – parku leśnym ze szlakami turystycznymi i pomnikami przyrody. Elbląg stanowi początkowy punkt Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo, który liczy sobie blisko 2000 km, z czego 395 km w województwie warmińsko-mazurskim.